Haber

Dünyanın En Şık Turnuvası: Tenisçiler Wimbledon’da Neden Beyaz Giyer?

Dört Grand Slam tenis turnuvasının en eskisi ve en prestijlisi olan Wimbledon Tenis Turnuvası, milyonlarca spor tutkununu büyüleyen harika bir etkinliktir. Hepimiz tüm tenisçilerin beyaz giyindiğini fark ettik. Turnuva neden oyuncularının ‘ağırlıklı olarak beyaz’ veya ‘neredeyse tamamen beyaz’ giyinmesini gerektiriyor?

Gelin buna birlikte bir göz atalım.

Kısa cevap “kıyafet yönetmeliğinde olduğu için” dir, ancak kıyafet yönetmeliğinde olmasının bir nedeni vardır:

1880’lerde nizamname yazıldığında, ter lekeleri o kadar uygunsuz ve korkunç görülüyordu ki, renkli giysilerde ter daha belirgin olduğu için görünürlüğü en aza indirmek için beyaz giyilmesi gerektiğine karar verildi.

O dönemden itibaren, ilk Wimbledon turnuvalarında oynayan herkesi tanımlayan “tenis beyazı”, varlıklı tenisçiler için standart kıyafet olarak kabul edildi.

cdn-japantimes.com

Bu kural kıyafet yönetmeliğine girdikten sonra, geleneksel Wimbledon onu yürürlükten kaldırmak konusunda isteksizdi.

Yüzyılı aşkın bir süredir Wimbledon’ın bir parçası olmasına rağmen, tamamen beyaz kıyafet kuralı oyuncular arasında her zaman popüler olmamıştır. Bunun en uç örneği, süperstar Andre Agassi’nin 1988’den 1990’a kadar Wimbledon’da oynamayı reddetmesiydi.

çünkü kıyafet yönetmeliği, en rahat giydiği gösterişli kıyafetleri giymesini engelledi (ve o zamanlar kişisel markasının büyük bir parçasıydı).

Tüm zamanların en büyük erkek tenisçisi olarak kabul edilen Roger Federer bile, 2013’te turuncu tabanlı beyaz ayakkabı giydiği için uyarı aldığı ve bir sonraki maçı için değiştirmek zorunda kaldığı için kıyafet kurallarının üzerinde değildi.

Ertesi yıl tenis efsanesi Martina Navratilova, turnuva yetkililerinin mavi çizgili eteğinin yasa dışı olduğunu söyleyerek “çok ileri gittiğini” söyledi.

Tüm zamanların en büyük oyuncularından bazılarının eleştirileri Wimbledon’un kıyafet kurallarını yumuşatmaya yetmediğinde, Wimbledon katılımcılarını uzun süre beyazlar içinde görmeye devam etmemiz kuvvetle muhtemel.

yatagan-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu