Haber

Kuzey Kore, füze denemelerini engellemeyi savaş ilanı olarak kabul edecek

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong, ABD’nin ülkesinin füze denemelerini engellemesinin savaş ilanı sayılacağını belirtti.

Yonhap’ın Kuzey Kore’nin resmi Kore Merkezi Haber Ajansı’na (KCNA) dayandırdığı habere göre Kim, ABD ve Güney Kore’nin tüm askeri faaliyetlerinin yakından takip edildiğini, Kuzey Kore’nin kıtalararası balistik füze fırlatması durumunda ABD’nin harekete geçeceğini belirtti. hemen düşürür. habere yanıt verdi.

Kim, Kore Yarımadası’nda ortak askeri tatbikatlar düzenleyen ABD ve Güney Kore’nin ülkelerine yönelik her türlü girişimine “cevap vermeye” hazır olduklarını kaydetti.

Kuzey Kore’nin füze denemelerinin ABD’nin yetki alanı dışında olduğunu söyleyen Kim, “Açık sularda ve havada stratejik silah testlerimize komşu ülkelerin güvenliğini zedelemeden askeri karşılık verilmesi, ona karşı ‘savaş ilanı’ sayılacaktır. Kuzey Kore.” terimini kullandı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yarımadada şiddetli fiziki çatışma olabileceği uyarısında bulunularak, ABD’ye Güney Kore ile düzenlediği ortak askeri tatbikatları durdurması çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, uluslararası toplumun ABD ve Güney Kore’nin savaş tatbikatlarını derhal durdurmak için adım atması ve Kuzey Kore’nin bölgedeki “barışçıl çabalarına” katkı sağlaması gerektiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu