Haber

Tayland’da İleri Hareket Partisi lideri parlamentodan uzaklaştırıldı

Tayland’da parti lideri ve başbakan adayı Pita Limjaroenrat, anayasa mahkemesi tarafından parlamentodan uzaklaştırıldı.

Tayland’da Anayasa Mahkemesi, Mayıs ayında yapılan genel seçimleri kazanan İleri Hareket Partisi’nin (MFP) genel başkanı ve başbakan adayı 42 yaşındaki Pita Limjaroenrat’ın milletvekilliği görevinden alınmasına karar verdi. Mahkeme, Limjaroenrat’ın seçim kampanyası sırasında bir medya şirketinde hisse sahibi olmasının maddelere aykırı olduğuna karar verdi.

“Lütfen halkın çoğunluğunu temsil eden başbakan adayına oy verin. Neye tutunacağımızı bilmediğimiz bu karanlık dönemde her zaman güvende olacağımız iki şey vardır; ilkelerimize bağlı kalmak ve sese kulak vermek. Pita, sabahki duruşma öncesi sosyal medya hesabından şunları söyledi:

Tayland Seçim Komisyonu, Pita’yı medya şirketinde hisse sahibi olduğu gerekçesiyle seçim yasalarını ihlal etmekle suçladı ve şikayetçi oldu. Pita, seçim yasalarını ihlal ettiği suçlamalarını reddetti.

Mayıs ayında Tayland’da yapılan genel seçimler sonucunda sekiz muhalefet partisi koalisyon kurarak en çok oyu alan Pita Limjaroenrat’ı başbakan olarak aday gösterdi. Ancak geçen hafta 500 milletvekili ve kralın atadığı 250 senato üyesinin yer aldığı meclis oylamasında 324 oy alan Pita, başbakan seçilemedi. Genel seçimlerde en çok oyu alan partinin lideri Pita Limjaroenrat’ın parlamentoda yeterli oyu toplayamaması ülkede başbakanlık krizinin patlak vermesine neden oldu.

Öte yandan, anayasa mahkemesinin kararının ardından bazı sivil toplum kuruluşları ve muhalif grupların protesto hazırlığı yaptığı öğrenildi. – BANGKOK

niksar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu