Yaşam

Ege Konservatuarı öğrencilerinden “Balmumu” Hareketi Dramaturjisi

Ege Üniversitesi (AB) Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (DTMK) Türk Halk Dansları Bölümü, “Dansçılar İçin Oyunculuk” dersi kapsamında “Hareket Dramaturjisi” etkinliği düzenledi. Türk Halk Oyunları Bölümü öğrencilerinin yer aldığı etkinliğin dramaturjisi ve koreografisi Türk Halk Oyunları Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sema Erkan ve öğretim üyesi Doç. Dr. Barbaros Ünlü tarafından yapılmıştır.

Konservatuar Etkinlik Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte; AB DTMK Direktörü Prof. Dr. Özge Gülbey, Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte konuşan DTMK Müdürü Prof. Dr. Özge Gülbey, “Öğretmenlerimizin vizyoner bakış açılarını öğrencilerimize aktarabilmeleri, öğrencilerimizin bunları anlayıp sahnede uygulayabilmeleri çok değerli. Bu etkinliğin Türk Halk Oyunları Bölümümüzün çok özel çalışmalarından biri olduğunu düşünüyorum. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin emekleri sayesinde” dedi.

Performans hakkında bilgi veren Prof. Dr. Sema Erkan; Balmumu heykellerin sergilendiği müzede öğrencilerimiz, kendi seçtikleri karakterlere bürünerek, yangın sonucu salonda sıcaklığın artmasıyla oluşan erimeyi canlandırdı. Bu erime sürecinde kursta kazandıkları yeterlilikler sonucunda içsel aksiyonun korunmasına ve minimum koreografiye önem verdiler. Beklediğimizden çok daha fazla özveri gösterdiler. Bu nedenle öğrencilerime teşekkür ediyorum” dedi.

Türk Halk Oyunları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öcal Özbilgin, öğrencilerin gösterisini ilgiyle izlediklerini ve gurur duyduklarını belirtti.

Öğrenciler; Drakula, Cinderella, Anabelle ve Çarşamba gibi karakterlerin balmumu heykel animasyonlarıyla başlayan stant, canlandırdıkları heykellerin erimesiyle sona erdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu