Haber

Ali Öztunç: “Dulkadiroğlu ilçemizde fay hattı üzerine yeni ev yapmak istiyorlar, akılsızlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde hükümetin planladığı yeni konutların fay sınırında olduğunu söyledi. Öztunç, “Yerimiz Kahramanmaraş’a bağlı Dulkadiroğlu ilçemize bağlı Çiğli köyü. Tam fay hattı üzerindeyiz. Bu köydeki evlerin çoğu gitmiş, yapmayı planladıkları TOKİ evlerini de Kahramanmaraş’a yapmayı planlıyorlar.” Ya da bu bölgede depremzedeler için yapılacak yeni evlerin bir kısmı yok. Fay hattı üzerine ev yapmak istiyorlar” dedi.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyüne giden Öztunç, köyde çok sayıda binanın yıkıldığına ve yolların ayrıldığına dikkat çekti. TOKİ’nin planladığı yeni konutlardan bir kısmının Çiğli köyüne yapılacağına işaret eden Öztunç, “Akıl sağlığı yerinde değil” diyerek tepkisini dile getirdi. Öztunç şunları söyledi:

“Yerimiz Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyü. Tam fay sınırındayız. Fay sınırı buradan geçti ve yapmayı planladıkları evler de bu bölgeye yakın olacak. Burası düz bir yoldu, anlayacağınız. buradan bakın, yıkılmış (depremden sonra bozulan yola işaret ederek) “Bu köyde birden fazla konut var ve Kahramanmaraş’ta yapmayı planladıkları TOKİ konutlarını veya yeni konutların bir kısmını yapmayı planlıyorlar. Bu bölgede depremzedeler için inşa edilecek. Bu akıllıca değil. Fay hattı üzerine yeniden konut yapmak istiyorlar.”

ANKA Haber Ajansı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan “Afet Bölgesi Tasarım Alanları Rehberi”ne erişim sağladı. Mahir Bağış ve Sinan Tartanoğlu tarafından hazırlanan haberde, Kahramanmaraş’ta il genelinde 4 milyon 9 bin metrekarelik alanda proje hazırlanacağı ve toplamda 17 bin 250 daire üretileceği belirtildi.

kozluhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu