Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin ziyareti için üç öncelikli hedef belirledi

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin ziyareti için üç önceliğini “iletişimde süreklilik, ABD çıkarları ve küresel konularda potansiyel işbirliği” olarak sıraladı.

Blinken, başkent Washington’da Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan ile bir araya geldi.

Basın toplantısında konuşan Blinken, her iki ülkenin de büyük önem verdiği Çin ziyaretine ilişkin soruları yanıtladı.

Blinken, “Pekin’deki üst düzey yetkililerle bir dizi görüşmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi. söz konusu.

Çin ziyaretinde görüşmek istediği konuları aktaran Blinken, “Gezinin öncelikle üç amacı var. İletişimi açık tutmak ve güçlendirmek. İkincisi, ABD çıkarlarını ve değerlerini ilerletmek. Üçüncüsü, ulusötesi zorluklar, küresel ekonomik sorunlar.” istikrar, yasadışı sentetik ilaçlar, ülkemizin çıkarları ve dünyanın geri kalanının bizden işbirliği yapmamızı beklediği iklim ve küresel sağlık konularında işbirliği potansiyelini keşfetmek.” terimleri kullandı.

Çin ile yaşanan yoğun rekabetin çatışmaya dönüşmemesi için “sürekli diplomasi” gereğine vurgu yapan Blinken, “Dünyanın hem ABD’den hem de Çin’den beklentisi bu.” tabirini kullandı.

ABD ile ortaklığa vurgu

Singapur Dışişleri Bakanı Vivian Balakrishnan, ABD ile Singapur arasındaki “mükemmel, uzun vadeli, yakın ve istikrarlı ortaklığı” vurguladı.

ABD ile “gelişmiş ve güncellenmiş iklim ortaklığına” atıfta bulunan Balakrishnan, iki ülkenin Güneydoğu Asya’daki bölgesel enerji geçişi de dahil olmak üzere beş alanda işbirliğine odaklanacağını söyledi.

Singapur’un 5 bin 700’den fazla ABD’li şirkete ev sahipliği yaptığına işaret eden Balakrishnan, “Singapur’un ne kadar küçük olduğunu düşündüğünüzde bu istatistik daha da dikkat çekici hale geliyor” dedi. söz konusu.

ABD ve Singapur, uluslararası siyasette Rusya, İran, Çin ve Myanmar’a yönelik tutumlarında ortak bir duruş sergilemektedir.

acigolajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu